top of page

Restoran Plezir

Writer's picture: Bojana DamjanovBojana Damjanov

Plezir je mali, ušuškan restoran na Gundulićevom vencu, koji osvaja neodoljivim šarmom i raznovrsnušću ukusa i mirisa. U nekoliko slika ću pokušati da pokažem proces rada i tok razmišljanja, a ostatak ćete morati da otkrijete sami. 😊


O pojmu "Plezir"


Ova reč je francuskog porekla, koja se koristi u frazi mon plaisir, što bi značilo - moje je zadovoljstvo. U našem jeziku pojavila se sa piscem Jovanom Sterijom Popovićem u komediji "Pokondirena tikva". Čuvena Fema, glavna junakinja drame, se toliko trudila da priča francuski, ali nespretnim izgovorom je stvarala vrlo smešne reči, od kojih je jedna bila i Plezir.


Danas ovu reč koristimo da bismo izrazili nešto što nam predstavlja uživanje, zabavu, kada nam je prijatno ili kad smo zadovoljni.


To je, ujedno, i cilj ovog dragog i s dušom satkanog mesta.


Inspiracija


Ljubav prema kuvanju, kao i uživanju u širokom spektru raznovrsnih ukusa i mirisa, Bogdan, vlasnik Plezira, usmerio je ka stvaranju svog restorana. Gledajući kako s pažnjom bira elemente, koji će činiti restoran, uvidela sam mnogo detalja Art Nuvoa i Art dekoa. Tanka je granica između ova dva stila, ali vrlo jasna. U kratkim crtama ću navesti karakteristike jednog i drugog.


Art Nouveau - Ornamelntalni stil u umetnosti koji je “cvetao” u periodu od 1890 do 1910. Nastao je u Evropi, ali mnoge zemlje su za njega imale drugačiji naziv. U Belgiji je to bila Moderna umetnost, u Nemačkoj Jugendstil, u Austriji Secesija, u Italiji Floralni stil i Modernismo u Španiji, a u Francuskoj - Art Belle Époque.
Karakterišu ga: Asimetrične linije, floralni elementi, vinova loza, krila insekata, i drugi delikatni i zakrivljeni oblici iz prirode. Linije su crtane graciozno i elegantno.
Ovaj stil se preneo na grafički dizajn, arhitekturu, dizajn nameštaja, nakit, skulpture, keramiku, staklo, slikarstvo, mozaike i tekstil.


Art Deco - Ovaj pravac u umetnosti se pojavio malo pred Prvi Svetski rat i to u Francuskoj, pa se brzo proširio po Americi i Evropi u ‘20.-im i ‘30.-im godinama XX veka. Nosi karakteristike mnogih pravaca u prvom redu kubizma, futurizma i secesije.Tokom 1930-ih, u vreme velike depresije, art deko je postao u većoj meri ublažen. Pristigli su novi materijali, uključujući hromiranje, nerđajući čelik i plastika. To je bio prvi internacionalni stil. Smatrao se luksuzom i bio je prvo samo za bogate.
Karakterišu ga: Veliki sjaj, jednostavnost linija, čiste boje, snažna kontura, izražajna slova.
Ovaj stil se preneo na grafički dizajn, arhitekturu, dizajn nameštaja, nakit, skulpture, keramiku, staklo, slikarstvo, tekstil i automobilizam.


Arhetipski tip ličnosti

U vizuelizaciji loga, mnogo nam može pomoći ako razumemo kom tipu arhetipske ličnosti pripada naš brend. Takođe, treba da smo svesni činjenice za koju ciljnu grupu ga pravimo, po čemu je poseban, po čemu je drugačiji i zašto je važan.


Plezir je pronašao svoje mesto u ličnosti ljubavnika i istraživača.


Ljubavnik (Lover)

/strastveni, privlačni, rade na sebi/


Ovom tipu ličnosti je potrebno povezivanje. Želi da postigne intimnost kroz bliska prijateljstva i da probudi lepa osećanja kod drugih.

On gaji i neguje prijateljstva pokazujući zahvalnost. Komunicira lepotom i bliskošću.


Cilj: Gradi posvećene i bliske veze sa ljudima.

Želja: Da se poveže sa drugima.

Strah: Da bude nevoljen i odbačen.

Strategija: Da ga želje i da nađe način da privlači.


Ovaj tip ličnosti je sastavljen od ljudi koji znaju da cene izgled i estetiku. To su uglavnom premium brendovi. Najviše Ljubavnika se nalazi u brendovima koji se bave hranom, pićem, modom, lepotom i kozmetikom. Njihov cilj je da učine svoje klijente da se osećaju specijalno i prihvaćeno, tj. da se kod njih osećaju kao kod svoje kuće. Ljubavnik ima svoj senzualan profil. Sve što ugađa čulima - lepe i uzbudljive stvari, ugodni mirisi, neobična hrana - pružaju našem tipu ličnosti zadovoljstvo i ispunjenost.



Istraživač (Explorer)

/nezavisni, ambiciozni, nadahnuti/


Ovaj tip ličnosti je autentičan, radoznao i nezavistan. Uglavnom odgovara na pitanja, kao što su: "Zašto sam ovde?" i "Koja mi je svrha?". Slobodna mu je potrebna da mi istraživao i krčio sopstven put, kao i da bi se fokusirao na samoispitivanje i pronalazak svrhe života.


Cilj: Da živi uzbudljiv i ispunjujuć život.

Želja: Da ima slobodu da istražuje i otkriva.

Strah: Da se oseća zarobljeno.

Strategija: Da ide neistraženim putevima.


Početni razvoj ovog tipa ličnosti je delikatan, ali zanimljiv. Kad bismo vizuelizovali, to bi bila putovanja i istraživanja okoline, boravak u prirodi i sličnim prostorima.


Moodboard



Logo


Logo predstavlja kretanje, zagrljaj, dodir, povezanost, zajedništvo, protok, pripadnost, toplinu.
Plezir je lakoća življenja, nežnost, pažnja, živeti u trenutku - sad i ovde. Budi uspomene, pruža ugođaj, intimnost, uživanje, stvara osećaj pripadnosti... To su vrednosti koje gaji i koje želi da prenese na druge.

Patern

Plezirov zadatak je da nas svojom magijom dovede do lepote preplitanja čula, koja se popularno zove sinestezija. Taj fenomen čini da ono što vidite dobije ukus, ono što čujete dobije boju, a vreme dobija prostorni oblik.


Ukoliko bismo čulo predstavili krugom, a specifičnosti u polukrugovima, koji bi rotiranjem podsećali na delove tela koje koriste to čulo (usta-ukus, oko-vid, uvo-sluh, nos-miris, vrh prsta- dodir), dobili bismo neke simbole, koji vizuelno predstavljaju to što osećamo.

Njihove kombinacije bi bile sinestezija, a spoj svih njih - Plezir.




Ilustracija





Restoran Plezir, Gundulićev venac 53

Poklonite sebi vreme u kome ćete uživati na poseban način.



✦ Instagram - Restoran Plezir


Comments


© 2024 kornet studio

bottom of page